O Patronce

Dr Jadwiga Titz-Kosko

Dr med. Jadwiga Titz-Kosko urodziłą się1 stycznia 1902 r. w Mandżurii w mieście Dałnyj jako córka wybitnego inżyniera, jednego z budowniczych kolei transsyberyjskiej. Rodzice byli Polakami z Warszawy. Tam, na dalekim wschodzie upłynęło jej dzieciństwo i młodość. 

Studia medyczne rozpoczęła w Kijowie a ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim w 1926 r. Pracę zawodową rozpoczęła w Warszawie. Swego męża Stanisława Kosko, przyszłego kapitana Żeglugi Wielkiej i dyrektora Szkoły Morskiej poznała w Kijowie.

dr Jadwiga Titz-Kosko

Pobrali się 15 października 1935 r. w Warszawie. Po ślubie zamieszkali w Gdyni. Po zajęciu Gdyni przez Niemców w 1939 r. została wysiedlona i powróciła do Warszawy.

Podczas wojny i Powstania Warszawskiego pomagała walczącym mieszkańcom stolicy. Mąż, kapitan Stanisław Kosko zginął w obronie Wybrzeża Polskiego w pierwszych dniach września 1939 r. dowodząc okrętem „Gdynia”. Jego imię sławi dziś statek noszący to samo nazwisko.

Już w 1945 r. dr med.Titz-Kosko wróciła do Trójmiasta, gdzie zorganizowała pierwszy Ośrodek Zdrowia we Wrzeszczu przy Jaśkowej Dolinie, w którym leczyła ludzi wycieńczonych wojną i chorobami.

Przebadała społecznie 10 000 ludzi morza. W 1956 r. zorganizowała w pomieszczeniach dotychczasowego domu wypoczynkowego KC PZPR i Hotelu Nadmorskiego przy ul. Grunwaldziej w Sopocie Szpital Reumatologiczny. W latach 1961 – 1964 pod jej kierunkiem powstało w Cetniewie Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci po chorobie reumatycznej, przeniesione później do Domu Wypoczynkowego „Chemik” w Sopocie.

Była członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym założycielką Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i Sekcji Społecznej Oddział Gdański, której prezesowała do śmierci (tj. do 9 lutego 1989 r.) . Jest także autorką pierwszego w powojennej Polsce podręcznika akademickiego pt. „Podstawy Reumatologii”. W 1966 r. zostałą wybrana „Gdańszczaninem roku”.

Masz pytania?

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą – zadzwoń do nas. Na wszystkie pytania odpowiemy.

Zadzwoń

58 731-99-00